Fotbal: Râpă şi Hanca au cucerit Cupa Poloniei cu KS Cracovia · BOOMBOX

Fotbal: Râpă şi Hanca au cucerit Cupa Poloniei cu KS Cracovia

cup1 LsXIc3

Fotbaliştii români Cornel Râpă şi Sergiu Hanca au câştigat Cupa Poloniei cu KS Cracovia, care a învins-o în finala de vineri pe Lechia Gdansk, cu scorul de 3:-2 (0-1, 2-2), după prelungiri, la Lublin.

Lechia a condus cu 1-0 şi 2-1, prin golurile înscrise de Omran Haydary (20) şi Patryk Lipski (85), dar echipa din Cracovia a revenit de fiecare dată, prin Pelle van Amersfoort (65), respectiv David Jablonsky (88), iar golul victoriei a fost marcat de Mateusz Wdowiak (117).

Lechia a jucat în zece din min. 79, când a fost eliminat Mario Maloca.

KS Cracovia a obţinut trofeul la prima sa finală, în timp ce Lechia a cucerit Cupa Poloniei de două ori, în 1983 şi 2019, iar în 1955 a jucat finala.

În faţa a 3.700 de spectatori, fundaşul Cornel Râpă a fost integralist, iar mijlocaşul Sergiu Hanca a evoluat 119 minute.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)… Read More